בר מצווה בבית כנסת עתיק


בשעה טובה הבן שלכם עומד להפוך מילד לנער צעיר. חגיגות המצווה בפתח וההתרגשות בעיצומה. ישנן לא מעט הכנות לקראת חגיגת הבר מצווה מאחר ובנים נוהגים גם לעלות לתורה ומתקיים טקס דתי / מסורתי בנוסף לחגיגה המשפחתית.
נהוג לערוך את הטקס המסורתי בבית כנסת, בו הנער עולה לתורה ולאחר מכן, בהתאם לתקציב המשפחה אפשר לערוך את החגיגה באולם אירועים, במסעדה ואף לקיים בר מצווה בבית כנסת עתיק.

חגיגת בר מצווה בבית כנסת עתיק זו חוויה מיוחדת ומרגשת שמחברת את הנער, בין או דתי או לאו, אל המסורת ארוכת השנים וטקס עליה לתורה בשילוב הארוחה עם המוזמנים הופכת לאירוע רוחני ומהנה כאחד.

אם אתם מתכננים לחגוג בר מצווה כאירוע קטן ואינטימי תוכלו לערוך את טקס עלייה לתורה בשעות הבוקר ולאחר מכן לקיים את ארוחת הצהריים בבית הכנסת.
אם בחרתם לעשות כך, עליכם לוודא שאכן יש אפשרות לאכלס את מספר המוזמנים בבית כנסת, או לקיים את הארוחה בחצר בית הכנסת. עליכם לדעת אם קיימת הפרדה בקהל בין נשים לגברים, האם יש מספיק חנייה בקרבת מקום, מיזוג אוויר ושבית הכנסת נראה כמקום נוח ונעים לקיים בו אירוע מסוג זה.

ישנם דברים נוספים שרצוי לבדוק מראש למשל, האם יש מספיק שולחנות וכיסאות בבית הכנסת או שעליכם להביא בנוסף וגודל המטבח או האזור בו תפעילו את הקייטרינג, פלטות החימום האוכל והמשקאות לאורחים.

במידה ואתם לא מעוניינים שכל האירוע יהיה קטן ושמרני, יש אפשרות מצוינת לשלב בין שתי האפשרויות. לקיים את טקס בר המצווה בבית כנסת עתיק, ולאחר מכן לקיים את האירוע במקום אחר.

אל תשכחו, הבן שלכם כבר בן 13. זהו גיל חשוב מאוד לא רק מבחינה מסורתית אלא גם מבחינה חברתית. שאלו אותו לדעתו ותזכרו שהוא חתן החגיגה והבחירה לאופי האירוע היא שלו.
אם ילדכם מעוניין במסיבה עם תקליטן, כל ילדי השכבה מפזזים על רחבת ריקודים ומוזיקה רועשת, וודאי שתרצו לבחור באפשרות השנייה, ולקיים את החגיגה לאחר שיצאתם מבית הכנסת אל מקום אחר שבחרתם.

דבר נוסף חשוב, אם הילד שלכם מעט ביישן ולא מעוניין להקריא את הדרשה בפני קהל גדול של אורחים שאת חלקם הוא כלל לא מכיר, לכו לקראתו ותתחשבו בו מפני שההכנות לעלייה לתורה, הלימוד והאירוע עצמו מרגשים מאוד ולפעמים אף מעמיסים על הילד.

חלוקת האירוע לטקס עלייה לתורה בפני משפחה קרובה, והחגיגה הגדולה עם שאר המוזמנים תקל ותפיג מתחים גם שלכם וגם של ילדכם.